Czy orzechy włoskie są zdrowe?
Owoce orzecha włoskiego to mnóstwo tłuszczów wielonienasyconych – jedna porcja ok. 30 g zawiera aż 185 kcal, w tym 4 g białka i węglowodanów, 18 g tłuszczu, 2 g błonnika. Są one bardzo zdrowe ze względu na bogactwo kwasów Omega 3, które wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżając ryzyko zawału i obniżając ciśnienie krwi.

Dodatkowo pomagają w budowie mięśnie i spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Posiadają także sterole roślinne, L-argininę, witaminę E, B1, B6, cynk, fosfor, sprzyjające koncentracji i zapamiętywaniu.
Jeśli chcesz cieszyć się dobroczynnym działaniem orzechów, kupuj je w łupinach. Chronią one wnętrze przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i powietrza, które niszczą zawarte w nich polifenole. Co zawierają w sobie orzechy włoskie? Niewiele osób wie o tym, że poza polifenolami, które chronią nawet przed zachorowaniem na nowotwór, owoce posiadają melatoninę. To substancja która ułatwia zasypianie i wspiera jakość snu. Uważa się, że orzechy obniżają także poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.
Znane są także właściwości lecznicze orzecha, który działa oczyszczająco, odtruwająco na organizm. Jest on polecany przy problemach z niestrawnością, owrzodzeniami, bolesnymi wzdęciami brzucha. Dodatkowo zawiera znaczną ilość jodu, regulując pracę tarczycy. Niektórzy używają łusek orzecha w walce z zapaleniem górnych dróg oddechowych i zatok.
Ile orzechów dziennie jeść na zdrowie? Wystarczy mała garść czyli ok. 6-7 sztuk na dobę.
Orzechy włoskie – jak je wykorzystać?
Orzechy włoskie są doskonałe do wielu dań. Jeśli dbasz o zdrowe odżywianie, możesz dodać je do porannej owsianki lub sałatki. Wykorzystuje się je w wielu potrawach obiadowych, które bazują na zdrowych komponentach. Orzechy włoskie są także składnikiem wielu ciast, choćby słynnego orzechowca, którym zajadają się wszystkie pokolenia w Polsce. Wykonuje się z nich smaczne nalewki, które będą doskonałe np. na święta.
Z łusek orzecha można przygotować płukankę na zatoki – to ciekawa alternatywa dla każdego, kto chce spróbować leczenia domowymi sposobami. Duża ilość garbników sprawia, że napar z liści pomaga zwalczyć także potliwość stóp. Można dodać je nawet do kąpieli, by złagodzić podrażnienia skórne. Liście orzecha włoskiego są stosowane do leczenia żylaków i hemoroidów oraz w produktach pomagających poprawić wygląd cery.
Chcesz posadzić swój własny orzech włoski? Koniecznie zobacz dostępne odmiany w szkółce lub odwiedź nas w Marcyporębie.